2020. 06. 08.

Császármorzsa vagy smarni glutén,- és cukormentesen IR és hisztaminszegény diétához

Lassan négy hét után elérkezett a pillanat, hogy valami édesség is bekerüljön a diétába. Míg cukorfogyasztó voltam (2016 előtt), nem kellett szinte soha a csoki, a süti, elvoltam a könnyed desszertekkel és a friss, finom gyümölcsökkel, de különös módon, mióta megváltoztattam az életvitelem (megfelelően összeállított tej-, cukor- és gluténmentes étrend, több mozgás), azóta gyakrabban megkívánom. A másik ok, amiért már itt az ideje ennek is, mert a férjem olyan rendes, hogy támogató szolidaritásból, ő is egyre többször belekóstol az IR+HI-s ételeimbe. Másfél éve már, hogy ő sem eszik cukrot (diagnosztizált IR-s), szépen követi az IR-es diétát, viszont ő jobban édesszájú, bár már nem annyira, mint korábban, így az ő kedvére és legfőképp az egészségére is szeretnék tenni ezzel a lassú felszívódású édességgel, amit mindketten fogyaszthatunk. De még mielőtt valami über szuper édességre gondolna bárki is, megnyugtatom, nálam aranyszabály, hogy csak alap édességeket és desszerteket változtatok át. Hogy miért? Mert úgy gondolom, ha csak egy édességhez veszek meg különleges alapanyagokat és máshoz nem használom fel, úgy nagy valószínűséggel a szavatossági idő lejártáig sem fogjuk elfogyasztani. Így csak olyan hozzátevőket vásárolok meg, amiket tudom, hogy más ételekhez is fel tudok majd használni.

Szóval az édesség, amit most már be fogok vetni, az nem más, mint a kaiserschmarrn, azaz a smarni vagy császármorzsa, amit a Bélbarátok oldalán találtam. Most leteszteltem a házi cukormentes, hisztaminmentes meggylekvárommal és jelentem, nincs tünet utána. Nagyon finom, nagyon laktató és inzulinrezistenciásoknak több részre szét kell osztani az adagot a magas, de lassú felszívódású szénhidráttartalom miatt.



Hozzávalók 2 kisebb vagy 1 kiadós nagy adaghoz:

75 g rizsdara (60 g CH, HI 0)
40 g barna rizsliszt (28 g CH, HI 0)
10 g zöldbanánliszt (8 g CH, HI 0)
csipet só
3/4 kk fahéj (HI 0)
fél zacskó gm sütőpor
150 ml növényi tej vagy víz
2 ek kókusztejszín
1 tojás sárgája (HI 0)

A száraz összetevőket, a sütőpor kivételével, összekeverem egy tálba, majd a folyékony hozzávalókat egy külön tálba szintén jól elkeverem. Ha szépen elvegyültek a hozzávalók, akkor a nedves egyveleget hozzáöntöm a száraz tál tartalmához és jól elkeverem egymással. Ezután 20 perc pihentetés következik, hogy a rizsdara felszívja a nedvességet és kicsit megpuhuljon. A pihentetés után, hozzáadom a masszához a sütőport is, alaposan elkeverem benne. Egy közepes serpenyőben, némi kókuszolajon, sűrű kevergetés mellett, 15 perc alatt készre sütöm.

Még melegen ízlés szerint megszórhatod por eritrit-fahéj vagy glicin-fahéj keverékkel, de akinek a diétája engedi, az tehet rá házi készítésű, hozzáadott cukortól mentes lekvárt is.

Az IR-es étrendben nagyon figyelj a szénhidrát mennyiségére. A tészta önmagában kb. 96-100 g CH-t tartalmaz (a növényi tej és tejszíntől függően), ami nagyon sok egy édességhez (IR étrendben ez átlagban két ebéd CH tartalma), így ezt az adagot porciózd több kisebbre, úgy jobban bele tudod illeszteni a napi étrendedbe.



a képen dupla adag van





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése