2020. 11. 26.

Növényi tejkészítés otthon, ár/érték arány és megtérülés

A kis családunkban egyikünk sem fogyaszt tejtermékeket. Én 2016-ban hagytam el az étrendemből, egy gyógyszer miatt, ami nem tolerálta a tejes dolgokat, a férjem pedig idén nyáron iktatta ki őket teljesen. Azóta a gyógyszert már elhagyhattam, de a tejmentesség megmaradt.

A beszerzési forrásunk, évek óta, a Lidl volt. Más boltokkal összehasonlítva, jó minőségben és árban jutottunk hozzá a tejekhez. Nyár végén viszont, megdöbbenve láttuk, hogy már csak a hűlt helyükkel találkozunk hétről-hétre. Új beszerzési forrás után kellett néznünk. Ez viszont plusz költségeket hozott, messzebbről tudjuk beszerezni vagy szállítási költséget is mellé kell számolnunk, és még drágább is ugyanaz a tej máshol. Korábban 600 Ft-ért vásároltunk 1 liter Joya mandula vagy kókusztejet, most 800 Ft körül tudunk ezekhez, vagy az Alpro cukormentes mandulatejhez, hozzájutni.

Átlagban 1 liter növényi tej, kettőnkre számolva, másfél napig elég. Általában a reggeli és délutáni kávéhoz, de keveset használok belőle máshoz is, ezért felfelé kerekítek inkább, és 5 liter tejjel számolok hetente. 800 Ft/l áron, ez heti 4000 Ft-ot jelent. Ezt csak az összehasonlítás miatt írom le.

Már régóta szemezgettem növényi tejkészítő géppel, sok jót olvastam róla, de akkor még egymagamra, nem akartam ezzel terhelni a családi büdzsét. Egy jóféle tejkészítőgép ára ugyanis (pl. Vegital Silver 1,3 literes vagy a Vegital Rainbow 1,8 literes) 50-60.000 Ft körül volt akkoriban is.

Most jutottunk el oda, - leginkább a beszerzéssel való bajolásnak köszönhetően (ez egy külön történet miért volt bajolós) - hogy végigvegyük újra, mennyire érné meg nekünk egy ilyen gépbe invesztálni. Nem ültünk rajta sokáig, gyorsan bebizonyosodott, hogy annak függvényében, milyen magokat használunk fel, 4-8 hónap alatt megtérül a gép. Még a szerencse is mellénk szegődött, mert aznap 20 %-os kedvezménnyel tudtunk megrendelni, 62.900 Ft helyett 50.390 Ft-ért (Vegital Rainbow).

Az első tejünk egy vegyes mandula-kókusz-köles magtej volt 🥛

Felhasználtunk hozzá:

91 g blansírozott mandulát (Paleocenter 500 g 2400 Ft) ~ 435 Ft

14 g kókuszreszeléket (Paleocenter 1 kg 1600 Ft) ~ 22 Ft

11,2 g hántolt kölest (Bijó 500 g 485 Ft) ~ 11 Ft

1 csapott teáskanálnyi libazsírt ~ kb. 10 Ft

áram fogyasztás ~ kb. 20 Ft (30 percre)

1, 5 liter finom, testes, de mégis selymes növényi tejet kaptunk ebből a mennyiségből 498 Ft-os áron, 30 perc alatt. 

A mi nettó munkánk a készítésnél, a magok kimérése és a leszűrése, ami kb. 10-15 perc összesen.


Ebből már hiányzik 🤦😅

Emlékeztek még ugye, hogy 800 Ft/liter áron vettük a boltban a tejet?! Másfél literre számolva 702 Ft a különbség a bolti (1,5 l/1200 Ft) és az itthon készített tej (1,5 l/498 Ft) között. Ezzel a recepttel is, havonta 9360 Ft-al beljebb vagyunk az itthoni tejkészítéssel, pedig ebben a viszonylag drága alapanyagnak számító, mandula is benne van. A gép ára, ezekkel a számokkal, nem egész fél év alatt megtérül. A kókusz, köles, rizs viszonylag olcsón beszerezhető alapanyagok, és finomak is, ezekkel még gyorsabb megtérülést lehet elérni. Persze nem ez a fő szempont, hanem az egészségünk. Ha egy éven belül megtérül a gép ára, nekünk már akkor is megéri, hisz a probléma, ami miatt tejmentes étrenet kell követnünk, nem csak egy évig lesz jelen az életünkben. A legfőbb szempontjaink, hogy finom tejet készítsünk, tudjunk belőle növényi tejszínt is létrehozni és változatos alapanyagokból tudjuk mindezt elérni.

És vannak még további előnyei is az otthoni növényi tejkészítésnek. A tejedben biztosan nem lesz cukor, guargumi, tartósítószer, stabilizátor és mindenféle egyéb adalékanyag...  🙈🙉 Az a te saját ízlésedhez lesz igazítva, természetes összetevőkkel, kiszámolt szénhidrát tartalommal (ha ez is szempont), ízesítheted, selymesítheted (olajjal), ahogy szeretnéd. A visszamaradt szűrleményt felhasználhatod süteményekbe, ez sem megy szemétbe. Kókusztej után, kiszárítva, kész is a kókuszliszted. Kevés mennyiségből is, karakteres tejet nyerhetünk, köszönhetően a gép nagyon finom őrlési technikájának. Az alapanyagok beszerzése sem jelent nagyobb gondot, hisz ezeket a magokat, gabonákat minden élelmiszerboltban megtaláljuk, de nagyobb kiszerelésben vásárolva, még a kisbolti árhoz képest is kedvezőbben tudunk hozzájuk jutni.

És majd elfelejtettem! A gép multifunkciós, nem csak növényi tejet tudunk vele készíteni, hanem darabos és krémleveseket, tejszín helyettesítőket, bébiételeket, mártásokat, lekvárokat és különböző juice-kat is. ❤️👩‍🍳😍 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése