Talán ez volt az egyik legnagyobb kihívás, amikor elkezdtem a hisztamin diétát.
Számos ételbe, süteménybe nélkülözhetetlen a tojás, - így gondoltam eddig, a régi szemléletemmel. Aztán ahogy egyre inkább belemélyedtem a SIGHI listába (hisztaminos csoportban megtalálod magyar nyelven), az étrend összeállításába, és a hisztaminos csoportok életébe, úgy edukálódott az eddigi vélekedésem. Több tojáshelyettesítőre is rábukkantam a TÉNÉ, azaz a teljes értékű növényi étrendben, amelyek közül volt néhány, ami HI diétába is beilleszthető.
Több tojáshelyettesítő alternatívát is hoztam, tudsz választani az édes ételeidhez és a sósakhoz is.
1. Édes ételek tojáshelyettesítői
Almapüré
Pár poszttal ezelőtt megosztottam veletek a cukkini kenyér receptjét. Már abban is tojáshelyettesítéssel állítottam össze a kenyeret, akkor még kísérletképpen. Almapürét használtam, ami kiválóan helyettesítette a tojást, szépen összeállt a tésztám és sütés után sem lett szétesős.
Úgy szoktam számolni, hogy 1 db főtt alma pürésítve felel meg 1 db tojásnak
Édes étkekhez, süteményekhez, gyümölcskenyerekbe, kekszekhez remek tojáshelyettesítő. Mivel az IR diétával is össze kell egyeztetnem, ezért számolnunk kell az alma szénhidrát tartalmával is. Egy kb. 150 g súlyú közepes alma esetében 8 g szénhidráttal számolok.
Sütőtök püré
Édes ételekbe, nedvesítő hatása miatt, ezt is szoktam használni.
Ebből 100 g sült tök püré felel meg 1 db tojásnak
A 100 g sütőtökre 16 g szénhidráttal számolok.
2. Sós és édes ételek tojáshelyettesítői
Chiamagtojás
A chiamagtojás, semleges íze miatt, használható sós ételekbe, mint a fasírt vagy húsgolyók masszái, és használható édes ételekbe is, mint a kenyerek vagy süteményalapok.
Ennél az arányok a következők: 1 evőkanál chia mag + 3 evőkanál víz = 1 db tojással
Elkészítése végtelenül egyszerű, a chia magot felöntjük vízzel és megvárjuk, hogy bekocsonyásodjon, ez kb. 10-15 perc.
A chia magot azért is szeretem használni, mert egyrészt HI 0-ás, másrészt mert remek béltisztító, gazdag rosttartalmának köszönhetően. A hisztaminózisnál pedig a gyógyuláshoz vezető út első lépése a béltisztítás. Ezzel remekül kipucolhatóak a felesleges salakanyagok a bélrendszerből.
Lenmagtojás
A lenmagtojás felhasználása és elkészítése szinte teljesen megegyezik a chia magéval, csak abban tér el, hogy a lenmagot áztatás előtt összedaráljuk.
Így 1 evőkanál darált lenmag + 3 evőkanál víz = 1 db tojással
Lenmagpehellyel is készíthetjük.
A lenmag is kiváló salaktalanító, hasznos fitoösztrogén, de csak abban az esetben, ha nem visszük túlzásba a fogyasztását. A lenmag segíti az ösztrogén lebontását, fitoösztrogénként meggátolja a káros xenoösztrogén receptorhoz tapadását.
Megjegyzés:
Manapság egyre több nőnél diagnosztizálnak hormonális eredetű betegségeket, melyek kialakulásához jelentős mértékben az ösztrogén dominancia is közre játszik. Óriási tévedés azt hinni, hogy csak a változókorban lévő hölgyeknél fordul elő. Olyan sok káros ösztrogént viszünk be a szervezetünkbe, akár a táplálkozással, akár kozmetikai és tisztítószereken keresztül már fiatalon, hogy férfiaknál! és hölgyeknél is egyre koraibb szakaszban és sajnos egyre nagyobb számban fordul elő az ösztrogén dominancia. Az ösztrogén dominancia hatásait progeszteron pótlással is (jam gyökér, Women's Cream, bizonyos táplálék-kiegészítők szedésével) tudjuk csillapítani, de ez önmagában kevés a gyors helyreállításhoz. Itt is, mint bármely más betegségnél, a probléma okát szemléletbeli és életmód változtatással lehet gyökeresen elérni. Ez a probléma egy egyszerű hormonpanellel (nőknél 3. ciklusnapi, 21. ciklusnapi vérvétel) kideríthető. Női betegségek, ciszták, mióma, endometriózis, meddőség, változókor esetében érdemes ezekre is jobban fókuszálni és egy jó nőgyógyász mellett, egy hormontanácsadó segítségével utána menni a problémák helyreállításának. Tudatosan kellene kezelnünk a mai világ ilyen típusú problémáit, köztük a meddőség kérdését. Évente 1 hormonpanellel szépen nyomon kísérhető lenne az endokrin rendszerünk egy része, ami talán a legfontosabb a családalapításnál. Ez a kontroll nem csak a hölgyekre vonatkozik, a férfiak oldaláról is fontos lenne évente egy andrológusi vizsgálat és konzultáció. Ma az orvosok úgy vélik 40%-ban női, 40%-ban férfi oldalról jönnek az okok a meddőségi problémák esetében, a maradék 20%-ban pedig mindkét oldal hoz valamit. Ez akárhonnan nézzük fele-fele arány. Persze tiszta képet akkor kapnánk, ha látnánk valóban mekkora az a része a népességnek, akik jelenleg aktívan törekednek a családalapításra, azaz számszerűen hány pár az, akik ezekbe a százalékos kategóriákba beleesnek. A választ erre a tömve lévő meddőségi központok már sejtetik. Mindegy, hogy állami vagy fizetős magánkórház, tömött sorok állnak, ez a saját tapasztalatom. Legyünk tudatosak a testünkkel kapcsolatban, próbáljuk felismerni a jelzéseket, és ami talán a legfontosabb, lépjünk időben!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése