Már régóta tervben volt egy jó szilvás gombóc recept, de az a klasszikus nagymama féle, az most nem játszik sajnos. Szeretjük ezeket a gombócos desszerteket, legfőképp azért, mert kicsit csillapítja a túrógombóc iránt érzett vágyunkat, amit most a tejmentes étkezés miatt nem eszünk.
Hozzávalók 9-10 db gombóchoz
400 g édesburgonya (nettó mennyiség, pucolva) (100 g/20 g CH)
80 g barna rizsliszt
40 g kölesliszt
10 g útifűmaghéj
1 evőkanál felolvadt kókuszzsír
fél evőkanál barna rizsdara
csipet só
mérettől függően 3 nagyobb vagy 5 kisebb szilva
fahéj
Elkészítés:
Az édesburgonyát feltettem főni. A szilvákat kockára vágtam, majd serpenyőben kicsit megkapattam és megszórtam fahéjjal. Az útifűmaghéj és a kókuszzsír kivételével a többi hozzávalót kimértem egy tálba. Az útifűmaghéjhoz öntöttem kevés vizet, hogy bekocsonyásodjon. Mikor megfőtt a burgonya, krumplinyomóval összetörtem és hozzáadtam a lisztes keveréket, az olvadt kókuszzsírt és az útifűmaghéjat. Alaposan elkevertem a masszát, majd a tenyerembe egy gombócnyi adagot tettem, az ujjammal vájtam egy kis mélyedést a közepébe, beletettem 1-2 darab fahéjas szilvakockát majd gombócot formáztam belőle. A gombócokat enyhén olajos vízben 5-10 perc alatt kifőztem. Akkor jók, ha már feljöttek a víz tetejére.
Mivel egyikünk IR, a másikunk hisztamin diétán van, ezért az IR-es változathoz pirítottam teljes kiőrlésű zsemlemorzsát és ebbe forgattam bele. A teljes kiőrlésű gabonalisztek lassú felszívósásúak, támogatják az egyenletes vércukorszint fenntartását, ezért inzulinrezisztencia étrendbe bátran lehet alkalmazni. A másik adagot, most meztelenül hagytam, ugyanis hisztamin diétában a glutént tartalmazó alapanyagok fokozottan kerülendők. De aki szereti, és nem okoz tüneteket nála, az kókuszreszelékbe is beleforgathatja a gombócokat vagy gluténmentes morzsába. A gombócokat megszórtuk kevés glicinnel és házi baracklekvárral fogyasztottuk.
🔅 🔅 🔅
2016-ban, lombik előtti vizsgálatok alkalmával, inzulinrezisztenciát állapítottak meg nálam és pajzsmirigy alulműködést. Azóta gluténmentes, tejmentes és IR diétát követünk a férjemmel együtt, akinél kicsivel később, szintén IR-t diagnosztizáltak. A teljes életmódváltásunknak köszönhetően, egy év alatt, az értékeim visszakúsztak a helyes tartományba, a gyógyszert elhagyhattam, de a diétát szintentartás miatt, és mert jól is érzem magam tőle, tovább folytattam. Az IR a cukorbetegség előszobája. A cukorbetegség elleni küzdelmünket az is erősíti, hogy a férjem családjának kórtörténetében az elhízás és a cukorbetegség előkelő helyen szerepelnek. 2020-ban, öt lombik kezelés után, nálam egy újabb kellemetlen állapotra derült fény, kiderült, hisztamin intoleranciával kell szembe nézzek. Azóta az IR és HI diétát összefésülve étkezünk. Ezeket a diétás recepteket osztom meg veletek itt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése