Beköszöntött az adventi várakozás időszaka. Szeretem az év ezen időszakát, nem csak a kreativitásom engedem szabadjára ilyenkor, koszorút, kopogtatót készítek, dekorálom az otthonunkat, hanem kicsit teret kapnak a gondolataim is, befelé fordulok, összegzem az évet, a jövő terveit, próbálom kerülni a shoppingoló tömeget és a fókuszomat még inkább a családomra, barátainkra fordítom. Ilyenkor születnek meg a következő év vision board táblájának elemei is :-) De nem csak ezért különleges az év utolsó hónapja számomra. Ebben az időszakban volt ugyanis, tíz évvel ezelőtt, 2010-ben, hogy a férjemmel barátságból szerelem fonódott. Tíz évvel ezelőtt, kapcsolatunk hajnalán, mókás elfoglaltságokat csináltunk együtt. Az egyik ilyen, a közös mézeskalács sütés volt. Persze nem akárhogyan, mert nem csak szimpla formákat sütöttünk és díszítettünk, élből két nagy mézeskalácsházzal indítottunk. Nekem akkor már volt benne gyakorlatom, az előző években is mindig készítettem, de nem kettőt egyszerre és nem munka után, esténként. Pörgős volt így, de sokat dobott rajta a jó hangulat és a társaság! Akkor ez olyan jól sikerült, hogy azóta a mézeskalács sütés hagyománnyá érett nálunk, a már közösen kialakult ünnepi szokásaink kihagyhatatlan élménye lett. Ahogy az étkezésünk változott, úgy alakult át az addig jól bevált mézeskalácsunk receptje is, ebben a Bélbarátok oldal is nagy segítségemre volt. Most ezt osztom meg veletek, de előtte még egy kicsit nosztalgiázom :-)
az első közös házikóink 2010' |
Látjátok jobb oldalon fent azt a mézeskalács szívet?... |
...fél évvel később, a szív és a házikó, ezen a puzzle-n köszöntek vissza 💝 Ezért is olyan szép emlék számunkra az első mézeskalács sütésünk. |
2012' |
Ebben a receptben lesz egy kis bűnözés, nem lesz teljesen IR (inzulinrezisztenciával) kompatibilis. Tartalmaz ugyanis kevés juharszirupot (vagy mézet), de ebben az időszakban, engedünk egy kicsit a kísértésnek. Úgy gondolom, hogy a lelkünk állapota, erősen befolyásolja az egészségünket. Amikor öt éve ilyenkor épp költözködtünk át a házunkba, akkor nem készült mézeskalács. Mindkettőnknek nagyon hiányzott, nem volt meg a megszokott hangulat. Ezért döntöttünk úgy, hogy odafigyelve a mennyiségekre, ezeket a hangulatjavító apróságokat, az étkezésünkben, megadjuk magunknak attól függetlenül is, hogy azóta kiderült az IR. Amin tudtunk, javítottunk a receptben. Lecseréltük a finomlisztet, rostban gazdag, lassú felszívódású lisztekre (a nyílgyökérliszt vagy a burgonyakeményítő gyors felszívódású szénhidrát, de csak 1 evőkanálnyi kell valamelyikből a mézesbe, így az csekély mennyiségű gyors CH). A mézet viszont sehogy sem tudtuk cukormentes alternatívára cserélni, kihagyva a receptből, a mézeskalács lényegét, a "mézes" jellegét veszítené el. Így ez maradt, méz vagy juharszirup formájában. Sebaj, majd az edzésen adunk a plusz kalóriáknak :-)
Mézeskalács hisztaminszegény változatban (2 tepsire való adag)
80 g barna rizsliszt
60 g kölesliszt
50 g zöldbanánliszt
1 evőkanál nyílgyökérliszt vagy burgonyakeményítő
1 teáskanál gluténmentes sütőpor
mézeskalács fűszerek ízlés szerint (fahéj, szegfűszeg, gyömbér, szerecsendió, kardamom)
csipet só
40 ml kókuszolaj
40 ml juharszirup vagy méz
1 tojás sárgája
kb. 2 evőkanál kókusztejszín
1-2 evőkanál növényi tej
Elkészítése:
A száraz és a nedves hozzávalókat először két külön tálban összekeverjük. Míg a száraz hozzávalókat jó alaposan összeforgatjuk, addig a nedves hozzávalókból méz szerű masszát keverünk ki. A növényi tej adagolásával tudjuk az állagot javítani. Ezután öntsük egybe a tálak tartalmát és jó alaposan gyúrjuk össze. Ha a tésztánk morzsolódik, adjunk hozzá még egy kis növényi tejet. Ha összeállt, fóliába csavarva, mehet be a hűtőbe fél órára. Pihentetés után, újból összegyúrjuk a tésztát, majd két sütőpapír között kb. 3-4 cm vastagságúra kinyújtjuk, majd a tésztaszaggatókkal különböző formákat szaggatunk belőle. 170°-os sütőben, légkeveréssel, 6 perc alatt kisütjük. Sütés után hagyjuk kihűlni a mézeskalácsokat. Hogy ne legyen fojtós evés közben, lekvárral összeragaszthatjuk a darabokat. Ehhez a saját, hozzáadott cukortól mentes, pektinnel, gyors változatban készült, sárgabarack lekváromat használtam. A kész mézeskalácsokat, légmentes, fém dobozban napokig tudjuk tárolni, de hisztaminosok azért mielőbb fogyasszák el.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése