2020. 05. 27.

AIP diéta alapjai nagyvonalakban

AIP - azaz Autoimmun Protokoll


Immunrendszerünk legfőbb feladata, hogy védelmet biztosítson a kívülről érkező hatások ellen, ellenanyagot termel ellenük, ezzel védve szervezetünket. Szervezetünkben számos autoimmun betegség felütheti a fejét. Ezek általában mindig krónikus, gyulladásos folyamatokra eredeztethetőek vissza. Akkor beszélünk autoimmun betegségről, ha az immunrendszerünk már nem csak a külső hatások ellen pl.: pollen, táplálékkal bevitt mesterséges anyagok, toxinok, allergének ellen védekezik, hanem saját szervezetünk ellen fordulva, mint idegen anyagként kezelve azt, kezd ellenanyagot termelni ellene. Ez olyan, mintha immunrendszerünk ellenünk fordulna és elkezdené leépíteni saját rendszerünket. 

Legelterjedtebb autoimmun betegségek pl. Crohn betegség,  Szklerózis multiplex (SM),  Hashimoto tireodititis, Reumatoid artritisz, Reiter szindróma.

Az autoimmun betegségek kezelésének több fő pillére is is van, gyógyszerekkel, lelki blokkok, feldolgozatlan traumák feltárásával és életmódbeli változtatással orvosolható vagy szinten tartható a betegség.

Legnagyobb százalékban táplálékunkon keresztül juttatunk be szervezetünkbe számos olyan anyagot, melyek indikálják az autoimmun betegség erősödését, ezért is fontos a helyes és pontos diéta betartása. 

Mivel a gyulladás a fő ok, ezért a diéta fő elve a gyulladások csökkentése megfelelő táplálék bevitellel és az allergiás reakciót okozók kizárása (tej, glutén, cukor...)

Két szintet kell meghatározni az autoimmun diétában.

A kezdeti, eliminációs időszakban a diéta nagyon kicsi mozgásteret enged meg. Ezt a szigorú étrendet addig kell alkalmazni és az összetevők szervezetünkre gyakorolt hatását figyelni, amíg a tünetek csökkenése, állapotunkban javulás kontroll eredményekkel igazoltan nem mutatkozik. Amint látható a diéta pozitív hatása, ez mindenkinél változó mikor következik be, valakinél 1-3 hónap, valakinél fél év vagy hosszabb időszak, addig az eliminációs időszak szigorú étrendjét kell követni és betartani. Ha a javulás folyamata elkezdődött, onnantól kezdve, elkezdhető a diéta személyre szabása. Minden héten 1 adott alapanyag, ami eddig kimaradt a diétából, visszavezethető a felhasznált alapanyagok közé. DE, amennyiben az állapotunkban negatív változás következik be, azt az alapanyagot teljesen kerülendő csoportba kell sorolnunk. 

Alább látható a diétában engedélyezett alapanyagok listája. 
Fontos, hogy az élelmiszerek minél tisztább, háztáji, adalékmentes forrásból származzanak.
(Minőségi élelmiszerek és alapanyagok beszerzési helyeinek listáját a MED központ oldalán megtalálod: https://valtspiacter.hu/#tve-jump-1704475b081)


Jól látod, a táblázat semmiféle pékárut és köretet nem tartalmaz, a zöldségen kívül. Ez nem felsorolási hiba, az eliminációs időszakban a tésztafélék és mindenféle más gabona alapú köret tiltva van. 

FONTOS!!!
A diétát senkinek sem ajánlom megfelelő leletek és szakvélemény hiányában. 

Én 2019 márciusában 1 hónapig alkalmaztam az eliminációs időszakhoz tartozó diétát, enyhe pajzsmirigy érték eltolódás helyreigazítása volt a cél természetes módszerrel. Számomra elég volt az 1 hónap diétázás ahhoz, hogy labor eredménnyel igazolt javulást érjek el. Ezalatt az időszak alatt a pajzsmirigy értékem a megfelelő szintre állt vissza, de tény, hogy csak egy enyhébb eltolódásról beszélhetek. Emellett heti 2-3 alkalommal kardió mozgással is megtámogattam a diétát, illetve a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitelre is szigorúan figyeltem (D-vitamin, szelén, B-vitamin komplex, Q10, szerves vas, jódmentes multivitamin, Omega-3, Folát). Ezután hetente 1 alapanyag mindig visszakerült a diétába. Rizs volt az első és utána szépen lassan jött több alapanyag is. Én tej-, cukor-, és gluténmentesen étkezem 2018 óta, ennek megfelelően az ilyen eredetű alapanyagok nem kerültek vissza az étrendbe. Az AIP-ot összefésülve az IR-es diétával, figyelve a megfelelő, rostban gazdag szénhidrát minőségére és mennyiségére alkalmaztam tovább. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése