A hisztamin intolerancia miatt, egyre változatosabban emelem a zöldséges ételeink számát. A hús fogyasztásunk is csökkenőben van (sok benne a hisztamin, csak a friss és megfelelő hőmérsékleten tárolt hús jó a diétába), de ezen még van mit javítanunk, azért teljesen nem fogjuk elhagyni. Helyette több a főzelék, a zöldséges rakottas és a különböző zöldséges gabonafasírt az asztalon. Most is egy ilyen köretet készítettem, amivel a zöldségfogyasztásunkat tudom növelni. Nagyon szeretjük a céklát, de az édesburgonya, nem a Férjem kedvence. Ezért is gondoltam, hogy céklával párosítva, zöldfűszerekkel ízesítve, feldobom, hátha így jobban ízlik neki. A trükk bejött, a végeremény isteni lett, nem győzte dícsérni milyen finom az edébünk.
Hozzávalók 11 db lepényhez:
nagyjából 500 g édesburgonya ~ 2 közepes darab (HI 0, 100 g-ban/26 g CH)
nagyjából 200 g cékla ~ kb. 1 nagyobb darab (HI 0, 100 g-ban/6 g CH)
1 gerezd fokhagyma (HI-ben kis mennyiségben tolerálható, de ki is hagyható) (HI 1)
IR diétában 2 db M-es tojás, HI diétában 8 db fürjtojás (HI 0) vagy, ahogy most én készítettem, 2 db chiamagtojás (az elkészítését ITT találod) + 3 db fürjtojás (nekem ennyi volt most itthon)
4 evőkanál kölesliszt (HI 0, ez kb. 45 g liszt, amiben 32 g CH van)
ízlés szerint zöldfűszerek (most tárkonyt, borsikafüvet és rozmaringot tettem bele)
só
11 db lepénynél, az 1 db-ra jutó szénhidráttartalom, mérettől függően: kb. 15-16 g CH/lepény
Elkészítés:
Az édesburgonyát és a céklát megpucoljuk és nagylyukú sajtreszelőn lereszeljük. Ha tojást használunk, minden hozzávalót a reszelékhez adunk és jól összevegyítjük őket. Ha nem csak tojással dolgozunk, elkészítjük a chiamagtojást és ezzel együtt adunk mindent a reszelt zöldségekhez. Magasabb füstpontú zsiradékban (napraforgóolaj (232°), avokádó olaj (272°), finomított olivaolaj (240°). Utóbbinál az extra szűz, finomítatlan változata alacsony füstponton már ég, ezzel jelentős mennyiségű karcinogén anyag keletkezik. A masszából 3 kanálnyi adagokat szétlapítunk a serpenyőben és oldalanként 4-5 perc alatt kisütjük.
Színterápia 🌈 |
🔅 🔅 🔅
2016-ban, lombik előtti vizsgálatok alkalmával, inzulinrezisztenciát állapítottak meg nálam és pajzsmirigy alulműködést. Azóta gluténmentes, tejmentes és IR diétát követünk a férjemmel együtt, akinél kicsivel később, szintén IR-t diagnosztizáltak. A teljes életmódváltásunknak köszönhetően, egy év alatt, az értékeim visszakúsztak a helyes tartományba, a gyógyszert elhagyhattam, de a diétát szintentartás miatt, és mert jól is érzem magam tőle, tovább folytattam. Az IR a cukorbetegség előszobája. A cukorbetegség elleni küzdelmünket az is erősíti, hogy a férjem családjának kórtörténetében az elhízás és a cukorbetegség előkelő helyen szerepelnek. 2020-ban, öt lombik kezelés után, nálam egy újabb kellemetlen állapotra derült fény, kiderült, hisztamin intoleranciával kell szembe nézzek. Azóta az IR és HI diétát összefésülve étkezünk. Ezeket a diétás recepteket osztom meg veletek itt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése