Az idei évben, a koronavírus adta szituációnak köszönhetően, volt lehetőségünk sokkal több időt eltöltenünk a Velencei-tónál, mint eddig bármikor korábban. Nem csak a környéket volt időnk jobban felfedezni, ráakadtunk több helyi őstermelőre is, köztük a Borbás családi gazdaságra. Az eperszezontól kezdve a késő őszi birsalma szezonig kínálnak saját kertjeikből többféle és fajta gyümölcsöt. Mi a Birs szedd magad akciójukra (350 Ft/kg) csaptunk le. Az egyik ültetvény Gárdony határában található, csodás kilátással a tóra és minden elfogultság nélkül mondhatom, ez a kert a leggondosabb a környéken. Vittünk saját ládákat és a kicsit borongós októberi hétvégén, gyorsan megszedtük mindkettőt azzal a kb. 15 kiló birssel, amit hazahoztunk tőlük. Jelentős részéből lekvár készült, a maradékból birsalmasajt, amivel most még nem vagyok elégedett, a cukros verzió már jó, de abból mi nem ehetünk, de a cukormentes változat az egyelőre szörnyű. Hagytam egy keveset birsalmalevesnek is magunknak és ajándékba is adtunk belőle.
Birsalma lekvár cukormentesen (Ir-barát, hisztaminszegény változat)
Hozzávalók:
2 kg birs
1 kg eritrit édesítő vagy ennek megfelelő negyedannyi (a legjobb, ha kóstolgatással adagoljuk, úgy biztosan olyan lesz, amit szeretünk)
1-2 evőkanál őrölt fahéj (opcionális)
ízlés szerint vanília (opcionális)
Elkészítés:
Nem hámozzuk meg a birseket, mert a héjában és a héja alatt található meg benne a pektin, amitől besűrűsödik főzéskor a lekvárunk. A birsben lévő pektin mennyisége elég lesz ahhoz, hogy már külön pektint ne kelljen a lekvárhoz adnunk. Annyi a dolgunk, hogy egy tiszta mosogatószivaccsal alaposan töröljük le a szőröket az almákról, vágjuk félbe, csumázzuk ki, és vágjuk fel őket 1 cm-es kockákra. A kockákat mossuk és öblítsük át, majd öntsük egy nagyobb fazékba, amibe megfőzzük a lekvárt, és öntsük fel 3/4-től picit több vízzel. Kb. fél órát főzzük magasabb hőfokon, néha ránézünk, kavarunk rajta egyet-egyet. Ennyi idő alatt megpuhul a birs. Botmixerrel vagy krumplitörővel turmixoljuk, pépesítsük. Előbbivel folyósabb, utóbbival darabosabb lekvárt érünk el. Majd adjuk hozzá az édesítőt és folyamatos kevergetés mellett további 1- másfél órán át főzzük közepes vagy alacsony hőfokon. Nagyon figyelni kell rá, pépesítve már könnyen odakap az alja és egyfolytában vulkánkitörések vannak a fazékban, amin csak a folyamatos kevergetés segít. A kötény kötelező ennél a fázisnál! Mikor már kezd jól összesűrűsödni, adjuk hozzá a fahéjat és a vaníliát is. Akkor van kész, ha egy cseppet egy tányérra csepegtetve már megdermed rajta. Ezután fogjuk az előre megtisztított, csírátlanított üvegeket, színültig megtöltjük őket lekvárral. Az üvegeket lezárva kis időre a feje tetejükre állítjuk őket, hogy váákumot képezzünk bennük. Utána mehetnek 3-4 napra pihenni a száraz dunsztba.
![]() |
Borbás kert gárdonyi ültetvény |
![]() |
Helló! - három katica is hazajött velünk 😊 |
![]() |
A kisebb üvegek betöltéséhez egy ásványvizes palack tetejét használtam. A szája szélesebb, mint egy tölcsérnek, így a darabok is átfolynak rajta. Így gyorsabban lehet haladni a betöltéssel. |
![]() |
birsalma, sárgabarack, meggy :-) |