A meggy befőzés után, még éppen időben eszméltem és csíptem el a sárgabarack szezon végét. Idén a tavaszi fagyok nem kímélték a barackvirágokat, így a saját barackfánkon nem lett egy darab termés sem, de anyukám tudott szerezni finom, magvaváló barackot. Annyira finom lett pár héttel ezelőtt a meggylekvár, hogy belelkesedtem és gondoltam ezeket a barackokat is befőzöm lekvárnak. Biztos, ami biztos 4 kg barackot dolgoztam fel, hogy legyen elég belőle.
Sárgabarack lekvár cukormentesen, pektinnel, hisztaminszegény feldolgozással
Hozzávalók:
2 kg sárgabarack (nettó tömeg, magmentesen)
ízlés szerint 20-30 g negyedannyi édesítő
1 csomag pektin (20 g)
Elkészítése:
Először lecsírátlanítottam az üvegeket, alaposan átmostam majd 15 percre betettem őket a 120°-os sütőbe. Ezalatt elkészítettem a dunsztot is, egy nagyobb fonott kosarat kibéleltem paplannal, takaróval és belülre tettem egy lepedőt, ami azt a célt szolgálja majd, ha az üvegek lekvárosak lennének, felfogja a ragacsos kulimászt. Mindezek után kezdtem neki a lekvárnak. Megmostam, félbe vágtam, kimagoztam a barackokat majd feltettem őket főni egy nagyobb fazékban (dupla adagot, azaz 4 kg-ot főztem egyszerre). Közepes hőfokon, kevergetve, addig főztem, míg elkezdtek megpuhulni és összerottyanni a barackok. Amikor már kellően puhák voltak, botmixerrel leturmixoltam az egészet és hozzáadtam az édesítőt és a pektint is. Aki darabosan szereti a lekvárt, az csak hanyag eleganciával turmixolja össze, így maradnak benne még darabok.
Forraltam rajtuk egyet és utána elkezdtem az üvegekbe töltést. Siettem mindennel, hogy minél kevesebb hisztamin termelődjön a feldolgozás alatt. Betöltés után az üvegeket lezártam és a fejük tetejére állítottam, hogy váákumot képezzek bennük. Amikor az utolsó csepp lekvárt is betöltöttem, az üvegeket a dunsztba pakoltam, de már a talpukra állítva és hagytam őket három napig pihenni bebugyolálva, utána kerültek át a kamrapolcra.
![]() |
Ez a 6 üveg és egy kicsi teljesen megteltek lekvárral |
Az elkészítésben nincs semmi ördöngősség, gyors és egyszerű és ugyanolyan ízletes a lekvár a végén, mint amit órákig főznek. Hisztaminintolerancia esetén az élelmiszerek hosszabb és nem megfelelő tárolása növeli a hisztamin tartalmat. A hosszú ideig főzéssel való sűrítést, turmixolással és pektinnel váltjuk ki ebben a receptben, csökkentve ezzel is az elkészítési időt. Időt spórolunk a precíz előkészítéssel is, ha az üvegeket előre megtisztítjuk és csírátlanítjuk, a dunsztot bekészítjük, az eszközöket elmossuk, kikészítjük a betöltéshez, ezekkel az elkészítési idő a lehető legrövidebbre szabható. A pektin használatával pedig a cukortartalmú dzsemfixeket, kocsonyásító anyagokat is kiváltjuk, így a barackban található fruktóz (100 g-ban / 3-4 g fruktóz) mellé, már nem használunk hozzáadott cukrot. Ebben a formában inzulinrezisztencia diétában, mértékkel ugyan, de gyors szénhidrátként (mert a hasnyálmirigy a fruktózra is inzulinválasszal reagál), pl. süteményekhez, desszertekhez vagy tízóraira, ebédre fogyasztható ez a lekvár. Ami még egy nem elhanyagolható szempont, hogy ezt a hat üveg lekvárt kb. 2000 Ft-ból kihoztam. A boltban kapható cukormentes, pektinnel készült lekvárhoz 1000-1400 Ft / üveg áron jutok hozzá (kisebb üveggel, mint amiket most betöltöttem)
Számoljunk csak utána!
Pár óra ráfordítással, nem csak spóroltam, de biztos lehetek abban, hogy az üveg tartalma olyan édes, amit mi szeretünk (mert a kedvenc bolti lekvárunk furcsa mód tavaly kategóriákkal savanyúbb lekvárrá alakult - kispórolták belőle az édesítőt!), az van benne, aminek látszik és beleilleszthető a diétánkba, ráadásul olyan állagban, ahogy szeretjük. Akinek van saját sárgabarackja, nekünk van, csak tavaly elfagyott, az még kedvezőbbre ki tudja hozni a lekvárokat.
🔅 🔅 🔅
2016-ban, lombik előtti vizsgálatok alkalmával, inzulinrezisztenciát állapítottak meg nálam és pajzsmirigy alulműködést. Azóta gluténmentes, tejmentes és IR diétát követünk a férjemmel együtt, akinél kicsivel később, szintén IR-t diagnosztizáltak. A teljes életmódváltásunknak köszönhetően, egy év alatt, az értékeim visszakúsztak a helyes tartományba, a gyógyszert elhagyhattam, de a diétát szintentartás miatt, és mert jól is érzem magam tőle, tovább folytattam. Az IR a cukorbetegség előszobája. A cukorbetegség elleni küzdelmünket az is erősíti, hogy a férjem családjának kórtörténetében az elhízás és a cukorbetegség előkelő helyen szerepelnek. 2020-ban, öt lombik kezelés után, nálam egy újabb kellemetlen állapotra derült fény, kiderült, hisztamin intoleranciával kell szembe nézzek. Azóta az IR és HI diétát összefésülve étkezünk. Ezeket a diétás recepteket osztom meg veletek itt.