2020. 11. 30.
Banánchips, a gluténmentes, lassúfelszívódású nassolnivaló
2020. 11. 26.
Növényi tejkészítés otthon, ár/érték arány és megtérülés
A kis családunkban egyikünk sem fogyaszt tejtermékeket. Én 2016-ban hagytam el az étrendemből, egy gyógyszer miatt, ami nem tolerálta a tejes dolgokat, a férjem pedig idén nyáron iktatta ki őket teljesen. Azóta a gyógyszert már elhagyhattam, de a tejmentesség megmaradt.
A beszerzési forrásunk, évek óta, a Lidl volt. Más boltokkal összehasonlítva, jó minőségben és árban jutottunk hozzá a tejekhez. Nyár végén viszont, megdöbbenve láttuk, hogy már csak a hűlt helyükkel találkozunk hétről-hétre. Új beszerzési forrás után kellett néznünk. Ez viszont plusz költségeket hozott, messzebbről tudjuk beszerezni vagy szállítási költséget is mellé kell számolnunk, és még drágább is ugyanaz a tej máshol. Korábban 600 Ft-ért vásároltunk 1 liter Joya mandula vagy kókusztejet, most 800 Ft körül tudunk ezekhez, vagy az Alpro cukormentes mandulatejhez, hozzájutni.
Átlagban 1 liter növényi tej, kettőnkre számolva, másfél napig elég. Általában a reggeli és délutáni kávéhoz, de keveset használok belőle máshoz is, ezért felfelé kerekítek inkább, és 5 liter tejjel számolok hetente. 800 Ft/l áron, ez heti 4000 Ft-ot jelent. Ezt csak az összehasonlítás miatt írom le.
Már régóta szemezgettem növényi tejkészítő géppel, sok jót olvastam róla, de akkor még egymagamra, nem akartam ezzel terhelni a családi büdzsét. Egy jóféle tejkészítőgép ára ugyanis (pl. Vegital Silver 1,3 literes vagy a Vegital Rainbow 1,8 literes) 50-60.000 Ft körül volt akkoriban is.
Most jutottunk el oda, - leginkább a beszerzéssel való bajolásnak köszönhetően (ez egy külön történet miért volt bajolós) - hogy végigvegyük újra, mennyire érné meg nekünk egy ilyen gépbe invesztálni. Nem ültünk rajta sokáig, gyorsan bebizonyosodott, hogy annak függvényében, milyen magokat használunk fel, 4-8 hónap alatt megtérül a gép. Még a szerencse is mellénk szegődött, mert aznap 20 %-os kedvezménnyel tudtunk megrendelni, 62.900 Ft helyett 50.390 Ft-ért (Vegital Rainbow).
Az első tejünk egy vegyes mandula-kókusz-köles magtej volt 🥛
Felhasználtunk hozzá:
91 g blansírozott mandulát (Paleocenter 500 g 2400 Ft) ~ 435 Ft
14 g kókuszreszeléket (Paleocenter 1 kg 1600 Ft) ~ 22 Ft
11,2 g hántolt kölest (Bijó 500 g 485 Ft) ~ 11 Ft
1 csapott teáskanálnyi libazsírt ~ kb. 10 Ft
áram fogyasztás ~ kb. 20 Ft (30 percre)
1, 5 liter finom, testes, de mégis selymes növényi tejet kaptunk ebből a mennyiségből 498 Ft-os áron, 30 perc alatt.
A mi nettó munkánk a készítésnél, a magok kimérése és a leszűrése, ami kb. 10-15 perc összesen.
![]() |
Ebből már hiányzik 🤦😅 |
Emlékeztek még ugye, hogy 800 Ft/liter áron vettük a boltban a tejet?! Másfél literre számolva 702 Ft a különbség a bolti (1,5 l/1200 Ft) és az itthon készített tej (1,5 l/498 Ft) között. Ezzel a recepttel is, havonta 9360 Ft-al beljebb vagyunk az itthoni tejkészítéssel, pedig ebben a viszonylag drága alapanyagnak számító, mandula is benne van. A gép ára, ezekkel a számokkal, nem egész fél év alatt megtérül. A kókusz, köles, rizs viszonylag olcsón beszerezhető alapanyagok, és finomak is, ezekkel még gyorsabb megtérülést lehet elérni. Persze nem ez a fő szempont, hanem az egészségünk. Ha egy éven belül megtérül a gép ára, nekünk már akkor is megéri, hisz a probléma, ami miatt tejmentes étrenet kell követnünk, nem csak egy évig lesz jelen az életünkben. A legfőbb szempontjaink, hogy finom tejet készítsünk, tudjunk belőle növényi tejszínt is létrehozni és változatos alapanyagokból tudjuk mindezt elérni.
És vannak még további előnyei is az otthoni növényi tejkészítésnek. A tejedben biztosan nem lesz cukor, guargumi, tartósítószer, stabilizátor és mindenféle egyéb adalékanyag... 🙈🙉 Az a te saját ízlésedhez lesz igazítva, természetes összetevőkkel, kiszámolt szénhidrát tartalommal (ha ez is szempont), ízesítheted, selymesítheted (olajjal), ahogy szeretnéd. A visszamaradt szűrleményt felhasználhatod süteményekbe, ez sem megy szemétbe. Kókusztej után, kiszárítva, kész is a kókuszliszted. Kevés mennyiségből is, karakteres tejet nyerhetünk, köszönhetően a gép nagyon finom őrlési technikájának. Az alapanyagok beszerzése sem jelent nagyobb gondot, hisz ezeket a magokat, gabonákat minden élelmiszerboltban megtaláljuk, de nagyobb kiszerelésben vásárolva, még a kisbolti árhoz képest is kedvezőbben tudunk hozzájuk jutni.
És majd elfelejtettem! A gép multifunkciós, nem csak növényi tejet tudunk vele készíteni, hanem darabos és krémleveseket, tejszín helyettesítőket, bébiételeket, mártásokat, lekvárokat és különböző juice-kat is. ❤️👩🍳😍
2020. 11. 23.
Fermentálás - a természetes pre- és probiotikum forrás
2020. 11. 13.
Hogyan helyettesítsük a tojást hisztamin diétában?
Talán ez volt az egyik legnagyobb kihívás, amikor elkezdtem a hisztamin diétát.
Számos ételbe, süteménybe nélkülözhetetlen a tojás, - így gondoltam eddig, a régi szemléletemmel. Aztán ahogy egyre inkább belemélyedtem a SIGHI listába (hisztaminos csoportban megtalálod magyar nyelven), az étrend összeállításába, és a hisztaminos csoportok életébe, úgy edukálódott az eddigi vélekedésem. Több tojáshelyettesítőre is rábukkantam a TÉNÉ, azaz a teljes értékű növényi étrendben, amelyek közül volt néhány, ami HI diétába is beilleszthető.
Több tojáshelyettesítő alternatívát is hoztam, tudsz választani az édes ételeidhez és a sósakhoz is.
1. Édes ételek tojáshelyettesítői
Almapüré
Pár poszttal ezelőtt megosztottam veletek a cukkini kenyér receptjét. Már abban is tojáshelyettesítéssel állítottam össze a kenyeret, akkor még kísérletképpen. Almapürét használtam, ami kiválóan helyettesítette a tojást, szépen összeállt a tésztám és sütés után sem lett szétesős.
Úgy szoktam számolni, hogy 1 db főtt alma pürésítve felel meg 1 db tojásnak
Édes étkekhez, süteményekhez, gyümölcskenyerekbe, kekszekhez remek tojáshelyettesítő. Mivel az IR diétával is össze kell egyeztetnem, ezért számolnunk kell az alma szénhidrát tartalmával is. Egy kb. 150 g súlyú közepes alma esetében 8 g szénhidráttal számolok.
Sütőtök püré
Édes ételekbe, nedvesítő hatása miatt, ezt is szoktam használni.
Ebből 100 g sült tök püré felel meg 1 db tojásnak
A 100 g sütőtökre 16 g szénhidráttal számolok.
2. Sós és édes ételek tojáshelyettesítői
Chiamagtojás
A chiamagtojás, semleges íze miatt, használható sós ételekbe, mint a fasírt vagy húsgolyók masszái, és használható édes ételekbe is, mint a kenyerek vagy süteményalapok.
Ennél az arányok a következők: 1 evőkanál chia mag + 3 evőkanál víz = 1 db tojással
Elkészítése végtelenül egyszerű, a chia magot felöntjük vízzel és megvárjuk, hogy bekocsonyásodjon, ez kb. 10-15 perc.
A chia magot azért is szeretem használni, mert egyrészt HI 0-ás, másrészt mert remek béltisztító, gazdag rosttartalmának köszönhetően. A hisztaminózisnál pedig a gyógyuláshoz vezető út első lépése a béltisztítás. Ezzel remekül kipucolhatóak a felesleges salakanyagok a bélrendszerből.
Lenmagtojás
A lenmagtojás felhasználása és elkészítése szinte teljesen megegyezik a chia magéval, csak abban tér el, hogy a lenmagot áztatás előtt összedaráljuk.
Így 1 evőkanál darált lenmag + 3 evőkanál víz = 1 db tojással
Lenmagpehellyel is készíthetjük.
A lenmag is kiváló salaktalanító, hasznos fitoösztrogén, de csak abban az esetben, ha nem visszük túlzásba a fogyasztását. A lenmag segíti az ösztrogén lebontását, fitoösztrogénként meggátolja a káros xenoösztrogén receptorhoz tapadását.
Megjegyzés:
Manapság egyre több nőnél diagnosztizálnak hormonális eredetű betegségeket, melyek kialakulásához jelentős mértékben az ösztrogén dominancia is közre játszik. Óriási tévedés azt hinni, hogy csak a változókorban lévő hölgyeknél fordul elő. Olyan sok káros ösztrogént viszünk be a szervezetünkbe, akár a táplálkozással, akár kozmetikai és tisztítószereken keresztül már fiatalon, hogy férfiaknál! és hölgyeknél is egyre koraibb szakaszban és sajnos egyre nagyobb számban fordul elő az ösztrogén dominancia. Az ösztrogén dominancia hatásait progeszteron pótlással is (jam gyökér, Women's Cream, bizonyos táplálék-kiegészítők szedésével) tudjuk csillapítani, de ez önmagában kevés a gyors helyreállításhoz. Itt is, mint bármely más betegségnél, a probléma okát szemléletbeli és életmód változtatással lehet gyökeresen elérni. Ez a probléma egy egyszerű hormonpanellel (nőknél 3. ciklusnapi, 21. ciklusnapi vérvétel) kideríthető. Női betegségek, ciszták, mióma, endometriózis, meddőség, változókor esetében érdemes ezekre is jobban fókuszálni és egy jó nőgyógyász mellett, egy hormontanácsadó segítségével utána menni a problémák helyreállításának. Tudatosan kellene kezelnünk a mai világ ilyen típusú problémáit, köztük a meddőség kérdését. Évente 1 hormonpanellel szépen nyomon kísérhető lenne az endokrin rendszerünk egy része, ami talán a legfontosabb a családalapításnál. Ez a kontroll nem csak a hölgyekre vonatkozik, a férfiak oldaláról is fontos lenne évente egy andrológusi vizsgálat és konzultáció. Ma az orvosok úgy vélik 40%-ban női, 40%-ban férfi oldalról jönnek az okok a meddőségi problémák esetében, a maradék 20%-ban pedig mindkét oldal hoz valamit. Ez akárhonnan nézzük fele-fele arány. Persze tiszta képet akkor kapnánk, ha látnánk valóban mekkora az a része a népességnek, akik jelenleg aktívan törekednek a családalapításra, azaz számszerűen hány pár az, akik ezekbe a százalékos kategóriákba beleesnek. A választ erre a tömve lévő meddőségi központok már sejtetik. Mindegy, hogy állami vagy fizetős magánkórház, tömött sorok állnak, ez a saját tapasztalatom. Legyünk tudatosak a testünkkel kapcsolatban, próbáljuk felismerni a jelzéseket, és ami talán a legfontosabb, lépjünk időben!
2020. 11. 10.
Gesztenyés kölestorta (gluténmentes, cukormentes, tejmentes, tojásmentes változat) IR és hisztaminszegény diétába
Idő hiányában nem főzünk kétfelé, ugyanis egyikünknek sem árt a másik diétája, sőt! Úgy vesszük észre, hogy a hisztamin diétában kerülendő glutén nélkülözése, a férjemre is jótékonyan hat, engem pedig a cukormentesség és minőségi, lassú felszívódású szénhidrátok fogyasztása lát el kiegyensúlyozottan energiával. Így élünk mi, egymás állapotát figyelembe véve, szolidarítva a másik felünkkel.
De tudom azt, hogy sokatoknál mindkét probléma egyszerre van jelen, akár más társbetegségekkel is bővülve, mint a pajzsmirigy alulműködés (ennél is jelentkezem), autoimmun betegségek, endometriózis, PCOS stb., amik még pluszban megnehezítik a diéta helyes kialakítását. Most itt van egy kis segítség hozzá, egy újabb, letesztelt édesség glutén-, cukor-, tej- és tojásmentes verzióban, amit a mentesreceptek oldalán 12 szeletes tortaként találtam és variáltam át 16 szeletesre.
Gesztenyés kölestorta
Hozzávalók (22 cm-es tortaformába, kb. 16 szelethez):
1 bögre köles ~ kb. 250 g (HI 0, 250 g-ban 177,5 g CH)
3 bögre növényi tej (HI 0, CH tejtől függ, én a házi mandula-kókusz tejemet használom, de pl. a Joya cm mandulatej 0,1 g CH-t tartalmaz)
2 evőkanál lenmag ~ kb 17 g (kis mennyiségben HI diétában engedett, béltisztításra kiváló ☝, CH 1,7 g)
kb. 10 evőkanál eritrit ~ 3 evőkanál a kölesalapba, 6-7 evőkanál a gesztenyés krémhez (HI 0, CH 0 g)
200 ml növényi habtejszín (HI 0, CH változó, pl, 200 ml-re számolva Cocomas 4,1 g, Hulala cukormentes növényi tejszín 7,4 g 👉 ebből tökéletes hab készíthető, de nálam csak ünnepnapokon jöhet szóba, tartalmaz ugyanis tejfehérjét és szójalecitint is, amiket igyekszem kerülni)
2 csomag natúr gesztenyemassza (fagyasztott vagy friss HI 0, pl. 2 csomag Gelato Italianoban ⅀ 97,16 g CH)
ízlés szerint rumaroma (opcionális)
1 szeletben
Szeletenként, hozzávalóktól függően, kb. 15-18 g szénhidráttal számolhatunk!
Elkészítés:
Először daráljuk össze a lenmagot, majd áztassuk be a darálmányt annyi vízbe, amennyi éppen ellepi. Következő lépésként alaposan mossuk át a kölest. Áztatni is lehet, ebben az esetben 1-2 órát áztassuk, majd alaposan öblítsük át. A tiszta kölest öntsük egy fazékba majd adjuk hozzá a három bögrényi növényi tejet. 20 perc alatt, gyakori kevergetés mellett, főzzük puhára. Miután megpuhult, adjuk hozzá a három evőkanálnyi eritritet és az addigra bekocsonyásodott lenmagot is. Gondosan keverjük át a masszát, majd egy bélelt 22 cm-es csatos tortaformába kanalazzuk bele, és egyenletesen oszlassuk el az alján. Előmelegített sütőben, 180°-on, alsó-felső módban, 40 perc alatt süssük meg.
Míg sül az alapunk, készítsük el a krémet. A habtejszínből keverjük ki a habunkat. (Ha kókuszkrémet használsz, ne ijedj meg, ez közel sem lesz olyan, mint az állati eredetű habtejszínből készült hab. Folyósabb állagú lesz, de levegős, jól fel fogja szívni a gesztenye). Majd reszeljük le a natúr gesztenye masszát. Ha fagyott a massza, érdemes kicsit előtte olvasztani rajta. A reszelékre öntsük rá a tejszínt, majd jól keverjük el. Mikor már szépen összesimultak a hozzávalók, adjuk hozzá a 6-7 evőkanálnyi eritritet, ízlés szerint rum aromát és keverjük ezt is jó alaposan össze. Amikor megsült az alap, hagyjuk kihűlni, majd anélkül, hogy kivennénk a csatos formából, kanalazzuk rá a krémet. Ezzel kész is vagyunk, mehet a hűtőbe. Pár óra minimum kell neki, de a legjobb, ha egy éjszakát dermed a hűtőszekrényben.
2020. 11. 09.
Batátás burgonyagombóc fahéjas szilvával glutén-, cukor-, tojás- és tejmentesen
2020. 11. 08.
Konfitált kacsacomb
A hisztamin diétában kiemelten fontos, hogy az alapanyagok elkészítés előtt és közben is, megfelelő eljárás mellett (hűtés, fagyasztás, hőkezelés) ne legyenek kitéve olyan környezetnek, amiben a hisztamin elszaporodása fokozódhat. Ilyen környezet lehet, a hűtést igénylő élelmiszerek melegebb hőmérsékleten tartása, vagy a már felaprított gyümölcsök, zöldségek szobahőmérsékleten tartása is.
Egyre inkább foglalkoztatott az a dolog, hogyan tudnám úgy elkészíteni a húsételeket, hogy hosszabb sütéssel, porhanyósabb állagot tudjak elérni. Így találtam rá, a ma is újra reneszánszát élő konfitálásra. Nem csak elkészítéshez, hanem tároláshoz is kiválóan alkalmas eljárásra. A lényege, hogy a húsokat, alacsony hőfokon, hosszú ideig, zsír takaróban sütjük. Ez a zsírborítás, sütés után, mint egy védőpaplan befedi a húsunkat, ezzel sem engedve azt levegővel érintkezni.

Konfitált kacsacomb
Hozzávalók:
4 kacsacomb
friss zöldfűszerek (rozmaring, kakukkfű, babérlevél...)
só
zsír (libazsírt használtam)
Elkészítése:
A combokat előző este besózzuk, majd légmentes dobozban, egy éjszakát állni hagyjuk a hűtőben.
Másnap, első lépésként, egy serpenyőben pár perc alatt a combok mindkét oldalát megkérgesítjük egy serpenyőben. Legyen mindkét oldala piros, kicsit ropogós. Az így elősütött combokat, egy jénai vagy sütőtálba rendezzük, megszórjuk a zöldfűszerekkel és felöntjük annyi zsírral, ami ellepi teljesen. 80-120°-on 3-4 órát sütjük. A végeredmény egy omlós, kellemesen fűszeres, szaftos, de nem zsírban tocsogós sült kacsacomb lesz. Ha nem fogy el minden comb, zsírral befedve tedd a hűtőbe. Ha nem marad belőle, akkor szűrd át a zsírt, kellemes fűszeres íze miatt is használd fel újból, sütéshez, szendvicsek kenéséhez.